Katarakta je zelo pogosto očesno obolenje, predvsem starejših ljudi, pri katerem se očesna leča zamotni. Takšna leča lahko ustavi, popači ali razprši svetlobo, ki prihaja v oko, ter tako okvari vid. Obseg ohranjenega vida je odvisen od mesta in gostote zamotnitve na leči. Pomembno je da sivo mreno čim prej odkrijete, zato je priporočljiv reden obisk pri oftalmologu ali optometristu. Siva mrena se ponavadi razvija počasi, lahko pa se razvije tudi v nekaj mesecih.
Vzroki za nastanek sive mrene
- starostne spremembe leče
- sladkorna bolezen
- očesne operacije (npr. vitrektomija)
- Wilsonova bolezen
- izpostavljenost UV-žarkom
- poškodbe (npr. električne, perforacije)
- zdravila (npr. klorpromazin)
- dedne bolezni
- okužbe (npr. rdečke)
- kajenje
Na splošno velja, da imajo tisti, pri katerih sta imela oba starša sivo mreno, veliko možnosti, da se siva mrena razvije tudi pri njih. Pogosteje se siva mrena razvije pri ženskah. Prav tako je tudi znano, da imajo nekoliko večje tveganje za razvoj sive mrene ljudje, ki so kratkovidni ter tisti z rjavo barvo oči.
Znaki sive mrene
Najočitnejše se simptomi kažejo kot napredujoča izguba vida.
Bolnik vidi:
- sive sence
- pojavi se lahko dvojni vid
- oslabljeno je zaznavanje barv
- meglen vid
- višja občutljivost na močno svetlobo
- nočna slepota
- barve z enim očesom vidi drugače kot z drugim
- kratkovidnost naraste
Zdravljenje sive mrene
Zdravljenje sive mrene je možno samo z operativnim posegom, pri katerem motno očesno lečo zamenjajo z umetno lečo. Operacija je hitra, neboleča in poteka večinoma v lokalni anasteziji. Vid se stabilizira v 2-4 tednih po operaciji.
Ocesna siva mrena velja za enega najpogostejsih vzrokov za moten vid v odrasli dobi. Pogostost tega obolenja s starostjo narasca in po 65. letu starosti ima zaradi nje tezave z vidom ze vec kot polovica ljudi. Zaradi splosnega staranja prebivalstva stevilo pacientov s sivo mreno nenehno raste. V Sloveniji na operacijo sive mrene caka od 10 do 20 tisoc obolelih.