Njegova domovina so Japonska, Kitajska in Koreja. V Evropo so ga prinesli okoli leta 1870, pridelujejo pa ga predvsem države ob Sredozemlju. Pa ste vedeli da kaki uspešno uspeva tudi v Sloveniji? Da, uspešno ga gojijo tudi v notranjosti naše dežele, saj je kaki zelo odporen proti pozebi. Drevo bi izjemoma lahko poškodovale le ekstremno nizke zimske temperature v daljšem obdobju.
Drevo je listopadno, raste razmeroma počasi, nekje do 10 metrov. In ker je drevo zelo odporno, ga ni potrebno škropiti. Plodovi so podobni jabolkam. Zreli so oranžne, rdeče ali rumene barve.
Kakiji so bogati s provitaminom A, vsebujejo pa tudi precej vitamina C, bakra, kalija, železa, magnezija ter pektin, ki uravnava prebavo, pomagal pa naj bi tudi proti hemeroidom. Vsebuje visoko vsebnost prehranskih vlaknin ter nizko vsebnost beljakovin in maščob in tako pripomore k razstrupljanju oz. očiščevanju organizma; poživlja presnovo, znižuje holesterol, deluje proti utrujenosti in stresu ter krepi imunski sistem. Prav tako je koristen za ledvice, jetra, oči, kožo, lase ter kosti. Uporabljajo se tudi posušeni sadeži za zdravljenje bronhitisa in drugih težav z dihali, zmleti prah pa pomaga odpraviti kroničen suh kašelj.
Smoothie iz kakijev:
- zrelih vanilijevih kakijev
- jogurta
- pomarančnega soka
- cimeta
- mletega ingverja
Kakije operemo, jim odstranimo peclje in jih razpolovimo. Morebitne koščice odstranimo. Kakije narežemo na kose in jih z ostalimi sestavinami zmiksamo v multipraktiku ali blenderju.Pripravljen smoothie nalijemo v kozarce in postrežemo.
Kakijev kolač:
- 1/2 skodelice masla
- 2 skodelici sladkorja
- 1 jajce
- 2 skodelici moke
- 1 skodelica rozin
- 1 skodelica paranskih orehov
- 1 skodelica kakijevega mesa
- pecilni prašek
- cimet
- mlete nageljnove žbice
- kanček soli
Stepemo maslo, sladkor in jajce. Dodamo še vse druge sestavine in ko so dobro premešane, rahlo primešamo še kaki. Testo prelijemo v pomaščen pekač in ga pri 180°C pečemo približno 40 minut.