Koromač raste divje ali v nasadih povsod po svetu. Raste od pomladi do jeseni, naprodaj pa je tudi pozimi. Ima čvrste, rebraste in mesnate liste, je svežega vonja in okusa, podobnega janežu. V trgovini ali na tržnici izberemo gomolje koromača, ki so čvrsti, svetli in brez rjavih, poškodovanih mest. Čim svetlejši je gomolj, tembolj nežni so listi. Pernati listi, ki jih lahko uporabimo tudi kot začimbo, morajo imeti intenzivno zeleno barvo. Pozorni moramo biti tudi na to, da razna mesta na steblu niso čisto izsušena.
Recepti:
Solata z koromačem:
- Koromač
- Jabolko
- Mocarela
- Suha salama
- Limona
Koromaču odstranimo zunanje liste in ga narežemo na rezine. Jabolko operemo in narežemo na krhlje. Limonin sok zmešamo z olivnim oljem, soljo in poprom. Prelijemo preko koromača in jabolka. Dobro premešamo in za 20 minut postavimo v hladilnik. Mocarelo narežemo. V solato vmešamo mocarelo in suho salamo.
Kvinojina rižota z koromačem:
- 1 skodelica kvinoje
- 1 koromač
- Razna zelenjava (korenček, bučke, paradižnik, brokoli, cvetača, paprika…)
- 1 čebula
- Paradižnikova mezga
- Kokosovo olje
- Žlica konopljinega olja
- Začimbe
Kvinojo skuhamo po navodilih na embalaži. Narežemo korenček in čebulo ter ju narahlo prepražimo. Posolimo, popopramo in začinimo. Postopoma dodajamo ostalo zelenjavo. Ko je kvinoja skuhana (približno 10 – 15 minut), jo vsujemo v omako in še rahlo vse skupaj pokuhamo, da se vpijejo okusi. Med kuhanjem narežemo koromač po dolgem na približno ½ cm debele rezine. Natremo jih z malo soli. Koromač lahko popečemo v ponvi, pečici, na žaru ali v pekaču za tople sendviče. Pustite peči toliko časa, da na površini rezin nastanejo tipični vzorčki od peke.