Melisa izhaja iz Bližnjega vzhoda in iz Sredozemlja. Že v srednjem veku se je hitro razširila po vsej Evropi in bila kmalu sestavni del različnih samostanskih vrtov. Je sorodnica žajblja in sivke. Melisa je trajnica, katere grmiček zraste do 80 cm visoko. Listi so veliki do 6 centimetrov, prav tako, kot steblo, po zgornji površini rahlo dlakavi. Če liste zmečkamo, oddajajo značilen vonj, ki spominja na limone. Cvetovi so beli ali rahlo rožnati. Kot večina zdravilnih rastlin zahteva majhno pozornost, preveriti je treba le, ali ima dovolj, a ne preveč vlage, od časa do časa se opleje. Pri melisi se uporabljajo nadzemni deli, predvsem listi. Za nabiranje je primeren čas od julija do oktobra. Če nabiramo celo zelišče, ga odrežemo 10 cm nad tlemi.
Melisin poparek:
2 čajni žlički melise prelijemo z 2,5 dcl vrele vode in pustimo stati 10 minut, nakar precedimo. Pijemo 2 – 3 skodelice dnevno.
Melisin sirup:
- cca. 7 zvrhanih pesti listov melise
- 3 kg sladkorja
- 2 pomaranči (neškropljeni)
- 3 limone (neškropljeni)
- 50 g citronske kisline
- 2 litra vode
Pomaranče in limone operemo in narežemo na rezine. Od melise uporabimo le zdrave liste, ki nimajo rjavih mest. Na grobo jih nasekljamo. Vse skupaj damo v večjo posodo. V drugi posodi zavremo 2 l vode s sladkorjem. Kuhamo in ko je sladkor stopljen, ga prelijemo k pomarančam, limonam in melisi. Dodamo citronsko kislino. Posodo pokrijemo s krpo, pri tem pustimo manjšo režo, da sirup lahko diha. Pustimo stati 3 dni. Nato obložimo cedilo z bombažno krpo in precedimo sirup. Sok ponovno prevremo, saj mu s tem podaljšamo rok trajanja. Vroč sirup melise nalijemo v ogrete steklenice in dobro zapremo.
Namaz z meliso:
- 3 dag masla
- 25 dag skute
- sol
- peteršilj
- bazilika
- melisa
- drobnjak
- pehtran
- kisla smetana
Penasto umešamo maslo in mu dodamo pretlačeno skuto in sesekljana zelišča. Vse to dobro premešamo. Dodamo žličko kisle smetane, da je skuta bolj mazava. Ponudimo z popečenimi kruhki.