Ingver je avtohtona rastlina Indije in Kitajske, ime pa je prevzel iz sanskrtske besede, ki v prevodu pomeni ‘s telesom kot rogovi’. Je večletna rastlina, ki zraste do 50 cm visoko. Oblikuje do 20 cm dolge korenike, ki se uporabljajo v kulinariki pa tudi v zdravstvu. V ingverju se skriva ogromno aktivnih sestavin, značilen vonj in rahlo pekoč okus pa mu daje spoj eteričnih olj in smol. Uporabni deli ingverja so njegove korenike. Izkopljejo jih jeseni (rastlina mora biti stara vsaj eno leto), ko se vsi listi posušijo in odpadejo. Izkopati jih je treba previdno, saj se zlahka zlomijo. Korenike uporabljamo sveže in posušene. Ingver štejejo med najmočnejše rastlinske antioksidante. Ingver je ena izmed prvih začimb, ki jih je človek spoznal že v davni preteklosti.
Pri rednem jemanju zmanjšuje kronično utrujenost, izboljšuje spomin, zaradi stimulativnega delovanja pa naj se ne uporablja zvečer, pred spanjem, saj lahko povzroči nespečnost. Deluje tudi kot blagi afrodiziak. Ker kemične sestavine v ingverju delujejo proti krčem, preprečujejo boleče menstruacije. Pomaga pri migrenah in drugih vrstah glavobolov. Zmanjšuje bolečine pri artritisu, otekline in jutranjo okorelost, pa tudi povečuje gibljivost sklepov. Ugodno deluje na delovanje jeter in znižuje holesterol. Prav tako ingver znižuje povišano telesno temperaturo.
Ingver bi lahko v prekomernih količinah vplival na osrednje živčevje ali pa povzročil depresijo in aritmijo. Vendar je ta možnost zelo majhna oziroma skoraj izključena. Po priporočilu strokovnjakov naj bi se pred uživanjem večjih količin ingverja z zdravnikom posvetovale nosečnice, doječe mamice in bolniki z žolčnimi kamni. Prevelik odmerek ingverja lahko povzroči tudi želodčne motnje in zaspanost, pa tudi jemanje velikih odmerkov na tešče lahko povzroči prebavne težave.
Ingverjev čaj:
- 20 g ingverja
- 3 cimetove palčke
- 1/2 čajne žličke kardamoma
- 2 nageljnovi žbici
- 2 čajni žlički črnega čaja
- 500 ml mleka
- 2 žlici rjavega sladkorja
Ingver olupite in ga narežite na tanke lističe. Kuhajte ga v 500 ml vode skupaj s kardamomom, nageljnovimi žbicami in cimetovimi palčkami približno 13 minut. Dodajte črni čaj in kuhajte še 2 minuti. Dodajte mleko in sladkor ter še enkrat zavrite. Odstavite, odcedite in uživajte v edinstvenem okusu.
Solata z grenivko, pomarančo in ingverjem:
- Grenivka 2 kosa
- Pomaranče 4 kosi
- Cimetova paličica
- Ingver 1 žlica
- Klinčki 3 kosi
- Sladkor – beli 80g
- Voda 3 žlice
- Svež pomarančni sok 3 žlice
- Pistacije 5g
Pomaranče in grenivki olupimo, narežemo na rezine in pustimo, da sok kaplja v posodo.
Soku, ki se je nacedil, dodamo cimetovo paličico, ingver in klinčke. Dodamo še sladkor, vodo in pomarančni sok. Kuhamo 5 minut, da nastane sirupu podobna tekočina, nato ohladimo.
Sadje naložimo na plitve krožnike in prelijemo s sirupom. Posujemo z olupljenimi, nesoljenimi pistacijami.
Kotlet z ingverjem in bučo:
- Buča 1,2kg
- Ingver 20g
- Maslo 2 žlici
- Sol
- Poper
- Curry 1 žlica
- Sladkor – beli 1 žlica
- Kis 4 žlice
- Voda 200ml
- Zelenjavna kocka
- Svinjina – zarebrnice 4 kosi
- Olje – sončnično 2 žlici
- Drobnjak
Bučo olupimo, izdolbemo in meso narežemo na kocke. Svež ingver olupimo in ga drobno sesekljamo. Segrejemo maslo in prepražimo bučo in ingver. Začinimo s soljo, poprom, karijem in sladkorjem. Dušimo še 2 min. Dodamo vinski kis in juho ter kuhamo 5 min. Kotlete oplaknemo, osušimo in na vročem olju med stalnim obračanjem pečemo približno 8 min. Meso skupaj z bučo razdelimo po krožnikih in potresemo s sesekljanim drobnjakom.